A3

Toyota’da A3 raporu , yani A3 kağıdı üzerine bir rapor, kendisini standart araç olarak kabul ettirdi. Genellikle bir problemin çözümü, proje durumu, bütçe talebi veya benzeri ile ilgili birçok ayrıntıyı görsel olarak özetler.

A3 raporu, PDCA mantığına göre yapılandırılmış, mümkün olduğunca az kelime içeren ve bir konuyu hızlı ve kolay bir şekilde görsel olarak açıklayan, DIN A3 kağıt formatındaki bir rapordur .

Bir A3 raporu oluşturmanın amacı, bir sorun çözme sürecini mümkün olduğunca basit, görsel ve anlaşılır bir şekilde tek bir kağıt üzerinde açıklamaktır, böylece şirketteki herkesin ve aynı zamanda şirket dışındakilerin (örneğin müşteriden) anlayabilmesi sağlanır. hangisi Sorun çözüldü, bu konuda ne yapıldı ve bunun müşteri değeri üzerinde ne gibi bir etkisi oldu.

A3 raporları, uygulama alanına bağlı olarak farklı standart düzenleri takip eder. Mümkün olduğu kadar çok temel bilginin görsel ve kısa bir şekilde tek bir sayfada özetlenmesi ve sunulması karakteristiktir. Nemawashi sürecinde ilgili makaleye daha önce başvurmuş olanların imzalarını sıklıkla A3’te bulabilirsiniz .


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir